O nás   Riešenia   Služby   Kontakt
Našej armáde unikli citlivé vojenské údaje

BRATISLAVA. Slovenskí vojenskí policajti nečelia len hrozbe teroristov v Afganistane, kde asi tridsať z nich pracuje, ale aj na Slovensku. Interné údaje o stovke tých, ktorí majú riešiť priestupky svojich kolegov a chrániť ostatných vojakov v Afganistane, sa dostali na verejnosť. Podľa človeka, ktorý ich na USB kľúči priniesol do redakcie SME, sa tak stalo neuveriteľným spôsobom. Materiál sa vraj našiel na hlavnom námestí v obci Vrbové, neďaleko Piešťan. Stratila ho vraj posádka limuzíny BMW  tmavej farby. Ide o auto, ktoré využívajú slovenskí ústavní činitelia, ale aj vyšší štátni úradníci.


Na kľúči sa nachádzajú rozsiahle elektronické spisy a údaje osobného charakteru, ako sú adresy či rodné čísla. Pochádzajú z Útvaru vojenskej polície v Bratislave. Týkajú sa vojenských policajtov od roku 2006 až doteraz.


Podľa našich informácií z prostredia ministerstva obrany  mnohí z týchto ľudí už odišli z útvaru a sú teraz medzi vyše tridsiatimi slovenskými vojakmi, ktorí strážia vstup do vojenského tábora v Afganistane. Preto predstavuje únik informácií bezpečnostné riziko.


„Predstavte si, že strážite letisko, a jeden deň vás nakontaktuje človek, ktorý vám oznámi, že vie, kde býva vaša rodina a že bolo by lepšie pre ich zdravie, ak zajtra pustíte určitý kamión, človeka alebo zásielku na základňu plnú vojakov,“ povedal človek z ministerstva obrany.


Vážny problém


Databázy tiež obsahujú mená policajtov, ktorí idú na jazykové kurzy tento rok, aby mohli slúžiť v zahraničí – spolu so zoznamom misií, kam sa chystajú. Podľa bezpečnostného experta Tomáša Valáška z Center for European Reform v Londýne únik údajov je vážny problém.


„Aj keď sme zatiaľ neboli v prvej línii boja proti terorizmu, vôbec možnosť, že mená a osobné údaje ľudí, ktorí slúžia v Afganistane, sa dostali na verejnosť, by nás mala znepokojiť.“


Veľká hanba


Na kľúči sú aj spisy, ktoré obsahujú policajné priestupky, úradné záznamy o použití služobnej zbrane alebo výsledky sledovania priestorov. Unikli aj údaje o platobných pomeroch, vzdelaní policajtov či žiadosti o premiestnenie.


„V armáde už nepracujem a nechcem s ňou už mať nič spoločné,“ povedal jeden z policajtov zo zoznamu, ktorého spis sme videli. Zdroj blízky ministerstvu potvrdil, že ide o aktuálne personálne spisy z vojenskej polície.


Hovorca ministerstva obrany Vladimír Gemela odmietol odpovedať na otázku, aký trest čaká na človeka, ktorý údaje vyniesol, aj na otázku, či zaznamenali podobné úniky v minulosti.


Denník SME upozornil ministerstvo obrany vedené Jaroslavom Baškom (Smer) na únik informácií a USB kľúč odovzdal vojenským vyšetrovateľom. Tí začali trestné stíhanie.


Bývalý minister obrany Martin Fedor (SDKÚ) povedal, že si nepamätá na taký rozsiahly lapsus.


„Je to veľká hanba, ak také údaje unikli, a nesvedčí o profesionalite tých, ktorí sa starajú o zabezpečenie osobných údajov,“ povedal. „Je to bezpečnostné riziko najmä v prípade príslušníkov na zahraničných misiách, kde je ochrana osobných údajov oveľa dôležitejšia ako u obyčajných príslušníkov.“


V minulosti ministerstvo obrany odmietalo zverejniť čo i len mená vojakov, ktorí odchádzali do Afganistanu či do Iraku.

 


Zdroj SME 3.6.2009

 
Juniper Fortinet white_00001 white_00008 white_00004 white_00005 white_00002 white_00009 white_00007 white_00010